نازایی

1397/12/5 0:0

 
                   دانستنی های نازایی و ناباروری


1- چه موقع گفته می شود که یک زوج نابارور هستند؟
وقتی که یکسال از ازدواج آنها گذشته باشد واز هیچ وسیله پیشگیری از بارداری استفاده نکرده باشند وهنوز حاملگی اتفاق نیفتاده باشد

 


2- آیا ناباروری یک مشکل مردانه است یا زنانه؟
در گذشته تصور می شد که این یک مشکل زنانه است ولی در حال حاضر می دانیم که تقریبا پنجاه درصد موارد مشکل از مرد وپنجاه درصد از زن می باشد

 

 3- شیوع نازایی چقدر است؟
طبق مطالعات انجام شده در حدود 20-15%

 

 4- آیا سن روی باروری تاثیر می گذارد؟
بطور کلی باروری زنان بعداز 30سالگی رو به کاهش می رود وبین45-35 سالگی شیب این کاهش خیلی تند می شود .این یعنی که در زنان با سن بالا مدت زمان بیشتری طول می کشد تا بچه دار شوند وتعداد بیشتری از این افراد با مشکل ناباروری روبه رو هستند وهمچنین میزان سقط هم در این افراد بیشتر است.
از طرفی همچنان که سن یک زن بالا می رود احتمال مواجهه شدن با بیماریهایی که می تواند باروری را تحت تاثیر قرار دهند بیشتر می شود. از دسته این بیماریها می توان اندومتریوز، بیماریهای منتقله از راه جنسی ،جراحی های شکمی، فشار خون ودیابت را نام برد.
تاثیر بالا رفتن سن روی مردان به شدت زنان نیست ولی در مردان نیز با بالا رفتن سن احتمال برخورد با بیماریهای منتقله از راه جنسی افزایش می یابد و همچنین تماس با مواد شیمیایی موجود درمحیط و محل کار می تواند باروری را تحت تاثیر قرار دهد.
توصیه می شود زنان بالای 35 سال چنانچه بعد از 6ماه تلاش برای بچه دار شدن همچنان ناکام مانده اند بدنبال در مان باشند .

 

 5- آیا استرس باعث نازایی می شود؟
طی دوهه گذشته محققان تصور می کردند که نیمی از نازایی که در زنان اتفاق می افتد حاصل استرس ومسائل سیکولوژیک است ولی امروزه دریافته اندکه استرس بدنبال بچه دار نشدن ایجاد می شود . با این حال معتقدند که استرس روی کیفیت اسپرم و تخمک می تواند تاثیر بگذارد.

 

 6- آیا می توان از نازایی جلو گیری کرد ؟
مواردی وجود دارد که با رعایت کردن آنها می توان نازایی را کاهش داد .
عفونت های منتقله از راه جنسی می توانند باعث نازایی هم در مرد وهم زن شوند . بنابراین درمان سریع و به موقع آنها احتمال نازایی را در این افراد کاهش می دهد
سبک وشیوه زندگی می تواند روی باروی تاثیر بگذارد.
در معرض گرمای زیاد قرار گرفتن در مردان می تواند باعث کاهش باروری شود . همچنین سیگار باعث کاهش تعداد اسپرم در مردان می شود.
در زنان سیگار کشیدن باعث کاهش باروری و افزایش احتمال سقط می شود
لاغری بیش از حد وکاهش وزن سریع در مردان و هم زنان می تواند روی باروری تاثیر منفی بگذارد
در زنان چاقی هم همینطور می تواند روی باروری تاثیر بگذارد در بسیاری از زوج ها بدست آوردن وزن متعادل و تغییر شیوه زندگی می تواند باعث بچه دار شدن آنها شود نکته مهم دیگر این است که اگر در سنین بالاتر اقدام به بچه دار شدن کنیم احتمال حاملگی طبیعی کمتر خواهد بود وبنابراین زمان مناسب را نباید از دست داد.

 

 7- آیا در یک زوج نا بارور هر دو باید ارزیابی شود؟
حتما باید طرفین مورد بررسی قرار بگیرند.

 

 8- ناباروری توضیح داده نشده چیست (unexplained infertility)
در 10تا 15 درصد زوج ها در آزمایشات انجام شده دلیلی برای ناباروری پیدا نمی شود که به آن ناباروری توضیح داده نشده اطلاق می شود معنای آن این نیست که دلیلی وجود ندارد فقط آزمایشات انجام شده آن را مشخص نکرده اند
با گذشت زمان تعدادی از اینها باردار خواهند شد وبرای بقیه آنها باید از درمانهای دارویی یا روشهای کمک باروری استفاده کرد.

 

                                              گروه ارولوژِی و نازایی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

 

 


تاریخ بروز رسانی:   13 اسفند 1397

تعداد بازدید:   ۱

 


چاپ
< >