ویژه اساتید

اساتید جهت ثبت فایل منابع آموزشی یا تکمیل پروفایل خود میتوانند اینجا کلیک نمایند. 

كارشناسي ارشد بيوشيمي باليني

مقطع: فوق لیسانس
بیوشیمی بالینی یا بیوشیمی کلینیکی یکی از رشته‌های علوم پزشکی است. این علوم بر پایه آزمایش‌هایی استوار است که بر اساس آنها در نتیجه تشخیص اختلالات در مقدار مواد تشکیل دهنده بدن، بیماریهای مرتبط با آنها شناخته می‌شود.  

- تعريف و هدف:

كارشناسي ارشد ناپيوسته بيوشيمي به دوره‌اي اطلاق مي‌گردد كه تحصيلات بالاتر از كارشناسي را در بر گرفته و اولين مقطع تحصيلي بعد از كارشناسي مي‌باشد.

هدف از اين دوره تربيت افراد لايق، متعهد و متخصصي است كه بتوانند در اثر آشنايي با روشهاي پيشرفته تحقيق و تتبع اين علم شرايط نيل به خودكفايي در اين رشته را فراهم آورند.

2- طول دوره و شكل نظام:

طول دوره كارشناسي ارشد ناپيوسته بيوشيمي باليني 2 سال است و نظام آموزشي آن مطابق آيين‌نامه آموزشي مصوب شورايعالي برنامه ريزي مي‌باشد.

نظام آموزشي اين دوره مبتني بر نظام واحدي است يعني قبولي يا ردي دانشجو محدود به همان درس ميشود و تعداد كل واحدهاي درسي با احتساب پايان نامه 32 واحد شامل موارد زير مي‌باشد:

دروس اصلي 16 واحد

دروس اختياري 8 واحد

پايان نامه 8 واحد

3- شرايط ورود:

داوطلبين علاوه بر دارا بودن شرايط عمومي گزينش مصوب شورايعالي برنامه ريزي، بايستي داراي دانشنامه كارشناسي در يكي از رشته‌هاي بيوشيمي – شيمي – زيست‌شناسي – تغذيه – علوم دارويي و علوم آزمايشگاهي باشند.

4- ضرورت و اهميت:

اهميت اين دوره بر اين است كه آزمايشگاهي بيوشيمي در حد ضرورت تكميل و نتيجتاً افراد لايق و كاردان جوابگوي نيازهاي جامعه در آزمايشگاههاي بيوشيمي مي‌شوند و همين امر موجب ارتقاء كيفيت علمي در تحقيق و تتبع بيوشيمي مي‌گردد.

5- نقش و توانايي:

دانشجوياني كه اين دوره را طي مي‌كنند مي‌توانند درصورت داشتن شرايط لازم در مؤسسات آموزش عالي و وزارت بهداشت درمان به امر تدريس نظري در مقاطع كارداني و كارشناسي و تدريس عملي در آزمايشگاههاي آموزشي و باليني و تحقيق بپردازند.
  فهرست دروس   كارشناسي ارشد بيوشيمي باليني

  فیزیولوژی عمومی(4701)
  روش تحقیق (ارشد بیوشیمی)
تعداد بازدید:   ۲
< >